Spinal Kord Yaralanması (Omurilik Felci)

Omurilikte meydana gelen hasarlanma sonucu etkilenen seviyenin altında kas gücü kaybı, his kaybı ve dolayısıyla fonksiyonel zayıflık ile karakterize nörolojik tablodur. Erkeklerde daha fazla görülür. Motorlu taşıt kazaları, şiddet olayları, düşmeler, spor aktiviteleri etkin rol oynar. Genç yaşlarda, yaz aylarında ve hafta sonları daha çok meydana gelmektedir.

Erken dönemde yaraya müdahale edilmesi, sıvı takviyesi, beslenmenin sağlanması, eklemlerde hareket kısıtlılığını ve bası yaralarını önleyici uygun pozisyonlar verilmesi önemlidir.

Uzun dönem takiplerde otonom disrefleksi, heteretrofik osifikasyon, mide-bağırsak sistemi sorunları, metabolik ve hormonal düzensizlikler, nöropatik ağrı, cinsel sorunlar ve psikolojik bozukluklar tedavi gerektiren sorunlardandır. Mümkün olan en kısa sürede hastanın ve ailenin eğitimine başlanmalı, güvenli bir ev yaşamı için ev ortamında gerekli düzenlemeler sağlanmalıdır. 

Sizden Gelen Mesajlar

Çok başarılı bir doktor... Çok ilgili ve yaptığı tedavi sayesinde omuz ağrılarımdan kurtuldum... Teşekkürler doktor hanım.

A. A.

Kaliteli bir yaşam için ağrılarınızı ihmal etmeyin.

Sizi Dinliyorum

Cevabını merak ettiğiniz sorularınızı bana yazabilirsiniz.

Hürriyet mh. Necati Sezen sk. No: 26/1 Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ
Telefon: 0545-919-5413

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi ziyaret ederek çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.