Serebral Palsi

Anatomik ve fizik gelişimini henüz tamamlamamış beynin yaşamın erken dönemlerinde ilerleyici olmayan hastalığı sonucu ortaya çıkan hareket, duruş ve tonus bozukluğudur. Çoğunlukla doğum öncesi faktörlere bağlıdır. Vücudun sağ ya da sol yarısının daha fazla etkilendiği, her iki bacağın her iki kola göre daha fazla etkilendiği tipleri mevcuttur. İstemsiz hareketler ve kasılmalar tabloya eşlik edebilir. Beraberinde bilişsel gerilik, nöbetler, ağız ve diş problemleri ve konuşma bozuklukları görülebilir. 
 
Rehabilitasyon programına başlanma zamanı, çocuğun yaşına, fonksiyonel durumuna göre belirlenir. Tedavi planlaması yaparken, çocuğun bilişsel durumu, algılama düzeyi ve motivasyonu, ailenin hedefleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kas iskelet sistemi egzersiz planlanması yanında, hastalığa eşlik eden konuşma ve yutma bozuklukları ile nöbetler gibi problemlerin de çözümüne odaklanılmalıdır. Fizyoterapi, iş uğraşı terapisi, özel eğitim uygulamaları, ortez ve protez planlamaları, ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler ekip yaklaşımıyla bir arada yürütülmelidir. 

Sizden Gelen Mesajlar

Çok başarılı bir doktor... Çok ilgili ve yaptığı tedavi sayesinde omuz ağrılarımdan kurtuldum... Teşekkürler doktor hanım.

A. A.

Kaliteli bir yaşam için ağrılarınızı ihmal etmeyin.

Sizi Dinliyorum

Cevabını merak ettiğiniz sorularınızı bana yazabilirsiniz.

Hürriyet mh. Necati Sezen sk. No: 26/1 Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ
Telefon: 0545-919-5413

Size en iyi şekilde hizmet sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi ziyaret ederek çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.